در این مطلب نحوه گرفتن ای نماد را خواهید خواند، و در صورتی که تمایل داشته باشید موسسه  ثبت برای شما پروسه گرفتن ای نماد را انجام خواهد. ای نماد یک نماد تضمین کیفیت است که از سوی سازمان مرکزی توسعه تجارت الکترونیک به متقاضیان این نماد داده می شود. نماد ای الکترونیک به اشخاص حقیقی و حقوقی داده می شود که سایت های خرید و فروش اینترنتی راه اندازی و در این زمینه به خدمات می پردازند. سازمان توسعه تجارت زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران فعالیت می کند.

نحوه-دریافت-e-نماد

انواع لوگوهای موجود برای ای نماد ( eنماد: نماد اعتماد الکترونیک )
در همه‌ی فعالیت ها و خدماتی که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی صورت می گیرد رتبه بندی و تعیین کیفیتی وجود دارد و با استفاده از نماد هایی آن را مشخص و نمایان می کنند. به عنوان مثال بسیاری از مشاغل با استفاده از ستاره رتبه بندی می شوند مانند هتل ها. اعتبار و کیفیت سایت ها در نماد اعتماد الکترونیک بوسیله ی ستاره مشخص می شود به طوریکه هر چه تعداد ستاره ها بیشتر باشد مشخص کننده این است که این سایت از اعتبار و کیفیت بالاتری برخوردار می باشد و عملکرد سایت، پذیرش بیشتری دارد.

۱- ای نماد موقت: نماد موقت برای سرعت دادن به فرآیندهای اخذ e نماد است. سایت فروشگاهی که دارای کمترین معیار خود است این نماد را دریافت می کند.

۲- ای نماد دائم یک ستاره: زمانی که متقاضی دریافت نماد فرم ها را تکمیل سپس نسبت به ارزیابی های مورد صلاحیت کسب و کار اقدام کند نماد دائم یک ستاره دریافت می شود البته این نماد پس از دریافت نماد موقت صورت می پذیرد. برای دریافت نماد دائم یک ستاره باید طبق دستور زیر اقدام کنید: اولا متقاضی باید تشکیل و داده داده و مدارک آن را تهیه و فرم های آن را تکمیل کند تا ارزیابی های کارشناسی توسط متخصصان سازمان ذیربط آغاز شود. اولین موردی که بررسی می شود کدپستی، شماره تلفن و آدرس ارائه شده است و پس از راستی آزمایی های نهایی ای نماد به متقاضی و آدرسی که ارائه کرده ارسال می شود سپس محتوا، فروش و میزان ثبت سفارش مورد بررسی قرار می گیرد. بعد از تائیدیه های این مرحله، نماد اعتماد الکترونیکی کپی برابر اصل می شود و در پرونده ضمیمه شده به دفتر استاد رسمی ارسال می شود.

۳- نماد دائم دو ستاره: برای دریافت نماد دو ستاره باید تمام مراحلی که برای دریافت نماد اعتاد یک ستاره دائم سپری کردید را طی کنید و در نهایت و اضافه بر آن باید گواهی امنیت SSL نیز داشته باشید.

نکته‌ی مهم: در آخرین مرحله برای اخذ ای‌نماد صلاحیت فردی متقاضیان ای‌نماد از پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا استعلام می‌گردد. در نتیجه ابتدا نماد موقت دریافت شده سپس نماد دائم یک ستاره و در نهایت نماد دائم دو ستاره درخواست و دریافت می شود.

شرایط دریافت نماد الکترونیک
برای دریافت لوگوی اعتماد الکترونیک ( E نماد ) باید ابتدا شرایط دریافت آن را داشته باشید . که برخی از مهمترین این شرایط عبارتند از:

دامنه و هاستی که برای سایتتان در نظر گرفته می شود باید در اختیار مالک شرکت بوده و یا به نام شخص حقوقی شرکت باشد.
تنها سایت ها و پایانه های اینترنتی که در زمینه خرید ،خدمات فروش و پس از فروش هستند می توانند از این نماد استفاده کنند.
برای دریافت نماد دو ستاره دائم دریافت گواهی امنیت SSL الزامی است.
چنانچه وکیل و نماینده ای از طرف شما اقدام به دریافت این نماد می کند باید مدارک حقوقی و وکالتنامه را همراه مدارک دریافت نماد ارائه کند.
شرکت هایی می توانند از این ناد استفاده کنند که به ثبت قانونی رسیده باشند و معتبر شده باشند.
مدارک مورد نیاز برای دریافت نماد الکترونیکی
ای نماد (e نماد ) را می توان به دو صورت حقیقی و حقوقی به ثبت رساند و متقاضیان باید مدارک مورد نیاز برای هر یک را به صورت مجزا ارائه دهند.

متقاضیان حقیقی:

ارائه تعهدنامه شخص حقیقی
ارائه تصویر مجوز فعالیت
متقاضیان حقوقی:

ارائه تصویر اساسنامه رسمی شرکت
ارائه تصویر روزنامه رسمی شرکت
ارائه آخرین تغییرات آدرس شرکت
ارائه پروانه رسمی شرکت برای فعالیت
ارائه مجوز فعالیت
ارائه آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره
ارائه تغییر موضوع شرکت